تاریخ انتشار: شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ | ۱۳:۳۹ ب٫ظ
همایش حبوبات، چالش ها و توسعه نیافتگی در مرودشت برگزار شد
همایش حبوبات، چالش ها و توسعه نیافتگی در مرودشت برگزار شد مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت از برگزاری همایش حبوبات با هدف توسعه همه جانبه حبوبات در مرودشت خبر داد. به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت، عزیز رحیمی اظهار کرد: میزان مصرف آب در لوبیا، نحوه کاشت، آرایش کاشت، میزان عملکرد، میزان بذر، تغذیه، آفات و بیماری ها و سایر مولفه های توسعه […]

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت از برگزاری همایش حبوبات با هدف توسعه همه جانبه حبوبات در مرودشت خبر داد.

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت، عزیز رحیمی اظهار کرد: میزان مصرف آب در لوبیا، نحوه کاشت، آرایش کاشت، میزان عملکرد، میزان بذر، تغذیه، آفات و بیماری ها و سایر مولفه های توسعه کشت لوبیا در شهرستان های شمالی استان که  مستعد کشت لوبیا هستند از محور های مورد بحث بود.

به گفته رحیمی، این همایش با هدف بررسی چالش ها و مشکلات زراعت های حبوبات و ایجاد وحدت رویه در توسعه همه جانبه کشت لوبیا برگزار شد.

این مقام مسئول با بیان اینکه لوبیا در مرودشت به روش خشکه کاری ، خطی و با دستگاه پنوماتیک کشت می شود، افزود: لوبیا در مرودشت در تیرماه کشت می شود و در مهر ماه نیز برداشت خواهد شد.

رحیمی با اشاره به آرایش کشت لوبیا در شهرستان خاطر نشان کرد: آرایش کشت فاصله بین دو ردیف ۵۰ سانتی متر با یک خط نوار تیپ، و فاصله بین دو ردیف ۷۵ سانتی متر  با یک خط نوارتیپ از جمله موارد معمول آرایش کشت است.

وی، با بیان چالش های کشت لوبیا در استان و شهرستان، ابراز کرد: عدم دسترسی به بذور هیبرید و اصلاح شده، استفاده از بذور خود مصرفی و کشت ارقام محلی که امکان برداشت مکانیزه را ندارد و برداشت به روش سنتی از مهمترین مشکلات کشت حبوبات است.

او بااشاره به پتانسیل تولید لوبیا در مرودشت یادآور شد: امیدواریم با فعالیت های ترویجی، حمایت های دولتی و ارائه راهکارهای علمی و تخصصی از سوی مراکز تحقیقاتی به الگوی مناسب کشت حبوبات با حداکثر صرفه اقتصادی دست یابیم.

این همایش با حضور امیر اسلامی، مدیر آب و خاک و امور فنی  مهندسی سازمان جهاد کشاورزی فارس، رحیم بادامی کارشناس مسئول حبوبات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، فیروزی کارشناس مدیریت هماهنگی ترویج استان، پرویز صالحی محقق مرکز تحقیقات و مدیران و کارشناسان شهرستان های اقلید، آباده بوانات، پاسارگاد، بیضا، خفر و سپیدان در خصوص ترویج کشت لوبیا در محل مزرعه لوبیا در مرودشت برگزار شد.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار