تاریخ انتشار: شنبه 18 فروردین 1403 | 14:06 ب.ظ
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزري؛
توسعه و ترویج مصرف بهینه و متعادل کودهای کشاورزی و رشد ۴۶ درصدی مصرف کودهای فسفاته و ۶۹ درصدی مصرف کودهای پتاسه در سال ۱۴۰۲
توسعه و ترویج مصرف بهینه و متعادل کودهای کشاورزی و رشد ۴۶ درصدی مصرف کودهای فسفاته و ۶۹ درصدی مصرف کودهای پتاسه در سال ۱۴۰۲ به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی: شرکت خدمات حمایتی کشاورزی یکی از مهم‌ترین شرکت‌های زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی می‌باشد که به‌عنوان اولین و بزرگترین زنجیره تأمین و توزیع نهاده های کشاورزی در ایران، وظیفه بسیار مهم تهیه، تأمین و توزیع انواع نهاده‌های کشاورزی شامل کودهای یارانه‌ای، سم و بذر را […]

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی:

شرکت خدمات حمایتی کشاورزی یکی از مهم‌ترین شرکت‌های زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی می‌باشد که به‌عنوان اولین و بزرگترین زنجیره تأمین و توزیع نهاده های کشاورزی در ایران، وظیفه بسیار مهم تهیه، تأمین و توزیع انواع نهاده‌های کشاورزی شامل کودهای یارانه‌ای، سم و بذر را در سطح کشور برعهده دارد. این شرکت تاکنون این وظیفه حساس خود را به بهترین نحو ممکن در سطح کشور انجام داده و علی‌رغم وجود تمامی مشکلات در چند سال اخیر و همچنین اثرات جنگ اوکراین بر بازار جهانی نهاده‌های کشاورزی، تاکنون توانسته است تمامی کودهای مورد نیاز بخش کشاورزی کشور را به موقع تأمین نموده و در اختیار کشاورزان در اقصی نقاط کشور قرار دهد.

در همین راستا مهندس حمید رسولی، عضو هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، در مصاحبه‌ای، به بیان آخرین دستاوردها و عملکرد شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در سال ۱۴۰۲ در زمینه توسع ه وترویج مصرف متعادل و بهینه کودهای پایه توسط کشاورزان، پرداخته و گفت: در زمینه تأمین و توزیع کودهای فسفاته ما حدود ۴۶ درصد نسبت به سال قبل، رشد مصرف داشتیم و در کودهای پتاسه نیز ۶۹ درصد رشد را شاهد بوده‌ایم. در مورد کودهای ازته نیز که همیشه مصرف ما در حد استاندارد بوده است نسبت به سال قبل تنها ۲ درصد رشد داشته‌ایم و البته نیازی هم به رشد بیشتر وجود ندارد زیرا داریم برنامه خود را به‌طور کامل عملیاتی می‌کنیم و درصدد رشد بیشتر نیستیم ولی این امر در مورد کودهای فسفاته و پتاسه صدق نمی‌کند و دنبال افزایش مصرف این کودها در سطح کشور به منظور افزایش کمیت و کیفیت محصولات تولیدی کشاورزی و همچنین مبارزه بهتر با انواع تنش‌های بیماری و محیطی می‌باشیم. در حال حاضر مصرف بخش کشاورزی کشور در زمینه کودهای پتاسه و فسفاته مطابق برنامه‌های امسال ما، حدود ۸۰۰ هزار تن می‌باشد که اگر بخواهیم این میزان را به سطح استانداردهای جهانی برسانیم، بایستی تا میزان ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تن آن را افزایش دهیم. البته پیش‌بینی ما این است که برای سال آینده این عدد را بتوانیم به حدود ۱ تا یک میلیون و دویست هزار تن افزایش دهیم.

 نکته‌ای که باید در اینجا به آن اشاره نمایم این است که در مصرف کودهای فسفاته و پتاسه، کمی مصرف آن کمتر از نرم جهانی می‌باشد و باید کشاورزان ما کودهای بیشتری مصرف بکنند. ما در سال قبل رکورد مصرف کود کشور در ۱۵ سال گذشته را زدیم و بیشترین میزان مصرف کودهای گذشته مربوط به سال ۱۴۰۱ بوده است که خروجی آن را در تولید گندم سال قبل مشاهده فرمودید که علی‌رغم عدم وجود بارندگی خیلی مناسب، در حوزه تأمین و تدارک کودهای کشاورزی، رکورد کشور زده شد و سال ۱۴۰۱ چیزی در حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن کود در سطح کشور مصرف گردید.

البته سال قبل از آن یعنی سال ۱۴۰۰ این مقدار حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن بوده است که با اقداماتی که در سال گذشته انجام شد این میزان به ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن افزایش پیدا کرد و خروجی آن حتی برای بعضی از دوستان نیز باور کردنی نبود که میزان تولید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان به این مقدار برسد. همچنین در شمال کشور هم تولید برنج افزایش چشمگیری پیدا کرد. شرکت خدمات حمایتی در قالب کشت قراردادی تمامی نهاده‌های مورد نیاز تولید برنج اعم از کود، سم و بذر را به‌طور کامل تأمین و تدارک کرده و در اختیار کشاورزان قرار داده است و همین موضوع باعث به وجود آمدن جهش قابل توجهی در تولید این محصول اساسی در داخل کشور شده است. در مورد مصرف کودهای ازته نیز در حال حاضر نزدیک به حد مطلوب می‌باشیم و بیشتر از آن مصرف نمی‌کنیم. تاکنون کارهای ترویجی و آموزشی بسیار زیادی در سطح کشور انجام شده است تا کشاورزان متوجه مزایای مصرف به اندازه انواع کودهای شیمیایی بشوند و نتایج آن را در این سال‌ها تجربه بکنند. در سال ۱۳۹۰ یعنی ابتدای دهه ۹۰ مصرف کود کشور یک میلیون و یکصد هزار تن بوده است و این در حالی است که در سال گذشته یعنی سال ۱۴۰۱ این عدد به ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن رسیده است. البته هرچند هنوز ما با استانداردهای جهانی فاصله داریم ولی در طول یک دهه از یک میلیون و یکصد هزار تن به ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن رسیده‌ایم و امسال نیز امیدواریم که رکورد سال قبل هم شکسته بشود.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار