تاریخ انتشار: چهارشنبه 10 شهریور 1400 | 08:44 ق.ظ
برنج کار کامفیروزی رکورد تولید سیب را زد!
برنج کار کامفیروزی رکورد تولید سیب را زد! برنج کار کامفیروزی چند سالی است که با تغییر الگوی کشت و تبدیل مزرعه برنج به باغ سیب علاوه بر کاهش سه برابری مصرف آب به رکورد جدیدی در تولید سیب درختی در استان فارس دست یافته است.به گزارش سلام مرودشت، این تولید کننده سیب درختی در کامفیروز در بررسی های به عمل آمده و […]


برنج کار کامفیروزی چند سالی است که با تغییر الگوی کشت و تبدیل مزرعه برنج به باغ سیب علاوه بر کاهش سه برابری مصرف آب به رکورد جدیدی در تولید سیب درختی در استان فارس دست یافته است.
به گزارش سلام مرودشت، این تولید کننده سیب درختی در کامفیروز در بررسی های به عمل آمده و کیل گیری انجام شده توسط کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی استان فارس رکورد تولید ۱۳۱ تن در هکتار سیب را به نام خود ثبت کرد.
او می گوید: چند سال اخیر با مشاوره کارشناسان و تغییر الگوی کشت خود از کشت برنج به کشت باغ سیب روی آورده است و علاوه بر کسب درآمد بالا و کاهش هزینه های تولید در کاهش مصرف آب و افزایش بهره وری آب نیز موفق بوده است.
این کشاورز با تلاش و پشتکار، عدم استفاده از سموم و کودهای شیمیایی و بهره گیری از کودهای پوسیده دامی، چندین برابر بیشتر از میانگین کشوری سیب تولید کرده است.
رمضانی، عدم استفاده از سموم شیمیایی، آب و هوای مناسب منطقه کامفیروز و بهره گیری از دانش کارشناسان را از دلایل موفقیت خود می داند.
این بهره بردار تولید سیب در کامفیروز با رویکرد تغییر الگوی کشت را از این جهت مهم می داند که بالغ بر یکصد سال است که برنج در کامفیروز به عنوان محصول غالب کشت می شود و ۹۰ درصد مردم کشت آن را تنها راه امرار معاش خود می دانند.
او در پاسخ به این سوال که تغییر الگوی کشت در کامفیروز و خروج از تک محصولی چه دستاوردی برای منطقه دارد، ابراز کرد: بی شک کاهش مصرف آب، ذخیره آب و دسترسی به عملکرد بالاتر با مصرف آب کمتر مهمترین دستاورد این تغییر رویکرد است. رمضانی افزود: در کشت سیب درختی هر بیست روز یکبار آبیاری می کنیم در حالی که در مزرعه برنج آبیاری روزانه و مستمر نیاز است و مصرف آب بیشتر در مزرعه برنج بر کسی پوشیده نیست.
کامفیروز از توابع شهرستان مرودشت و در ۱۱۰ کیلومتری شمال غرب شیراز و ۹۰ کیلومتری غرب مرودشت قرار دارد.روابط عمومی معاونت سازمان و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت/روابط عمومی معاونت سازمان و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار