تاریخ انتشار: شنبه 25 بهمن 1399 | 13:54 ب.ظ
پارکور کار تخت جمشید شناسایی شد /پیگیری قضایی متخلف
پارکور کار تخت جمشید شناسایی شد /پیگیری قضایی متخلف مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از شناسایی پارکور کار ناقض حریم تخت جمشید و پیگیری قضائی موضوع خبر داد.

به گزارش سلام مرودشت، حمید فدایی در پی انتشار ویدئویی در فضای مجازی که جوان پارکور کاری را در حال جست و خیر روی سازه‌های تخت جمشید نشان می‌دهد، اظهار کرد: این ویدئو متعلق به تابستان است و مشخص نیست با چه انگیزه‌ای از سوی برخی اکنون در فضای مجازی قرارگرفته است.

او بیان کرد: متأسفانه این موضوع یکی دو روز است که بخشی از دغدغه پایگاه میراث جهانی میراث تخت جمشید شده است و ما پس از بررسی، اقدام به پیگیری موضوع کردیم.

فدایی، افزود: چنین رویدادی تاکنون در تخت جمشید سابقه نداشته و بااینکه یگان حفاظت تخت جمشید به وظایف خود عمل می‌کند جای سؤال دارد که چگونه این خلأ حفاظتی روی‌داده است.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با اشاره به اینکه از اداره ورزش و جوانان پیگیری موضوع انجام‌گرفته است، گفت: این شخص شناسایی‌شده و ازآنجاکه ما مخالف سرسخت چنین موضوعاتی هستیم و حفاظت از تخت جمشید از اهمیت برخوردار است بنابراین موضوع را تا برخورد با چنین فردی دنبال خواهیم کرد.

او بابیان اینکه یگان حفاظت در تخت جمشید حتی در عبور از طناب‌کشی‌ها حساسیت به خرج می‌دهد، افزود: این مشکل فرهنگی را باید زنگ خطری برای حرایم تاریخی در نظر گرفت که نیاز به فرهنگ‌سازی دارد و بیشتر روی چنین مسائلی باید کار شود.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید نقش رسانه‌ها در اهمیت بخشیدن به حفظ میراث‌فرهنگی را یادآوری کرد و گفت: همین جنس از وندالیسم را در آثار دیگری هم داریم که دست‌کمی از این‌چنین مواردی ندارد.

فدایی بابیان اینکه قسمت‌هایی از آثار تاریخی که دارای نگهبانی نیست و دورافتاده هستند در معرض وندالیسم قرار دارند، گفت: متأسفانه شاهد چنین اتفاقاتی در آن نقاط هم هستیم و تلاش می‌کنیم آثاری که به این سرنوشت دچار می‌شوند را پاک‌سازی کنیم.

او با تصریح اینکه مورد خاص پارکورکاری که ویدئو آن منتشرشده است جای تأمل دارد، عنوان کرد: این رویداد ناگوار در روزهایی اتفاق افتاده که متأسفانه پاندمی کرونا وجود داشته و از خلوتی سایت تخت جمشید سو استفاده‌شده است البته شاید این اتفاق در بین تعویض نوبت یگان حفاظت روی‌داده باشد؛ شاید هم مشکل از دوربین ناحیه فوق بوده است.

فدایی پیرامون اینکه آیا نقاطی از تخت جمشید خارج از دید دوربین‌های حفاظتی قرار دارد، اعلام کرد: تختگاه تخت جمشید تحت نظارت و مراقبت فیزیکی است و مستمر رصد می‌شود و اکثر نقاط زیرپوشش دوربین‌های نظارتی است.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید بااین‌حال بیان کرد: اگرچه ممکن است اتفاق فوق آسیبی جدی در پی نداشته اما همین قبیح بودن این مسئله و جریحه‌دار شدن اذهان عمومی نسبت به حفاظت از تخت جمشید لطمه ایست که می‌تواند در حکم قضائی و پیگیری‌ها تأثیرگذار باشد.

فدایی پیرامون اجرای طرح همیاران تخت جمشید گفت: «این طرح متوقف نشده است و معمولاً در روزهایی مانند تعطیلات نوروز که شمار بازدیدکنندگان افزایش می‌یابد در کنار راهنمایان و یگان حفاظت به فعالیت می‌پردازند.»

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با تصریح اینکه در استفاده از طرح همیاران تخت جمشید جدیت وجود دارد، ادامه داد: «در نوروز حتماً از ظرفیت‌های مردمی برای حفاظت حداکثر استفاده می‌کنیم اما در روزهایی که بازدیدکننده نداریم این طرح موضوعیتی ندارد.»

او ادامه داد: در حفاظت از حرایم تخت جمشید به‌جز تختگاه که چند ۱۰ هزار هکتار است به‌طورمعمول از همیاران حفاظت استفاده می‌کنیم.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با تأکید بر فرهنگ‌سازی پیرامون حفاظت از میراث‌فرهنگی، گفت: تا حدودی روی این مسئله کارشده اما باید جدیت بیشتری به خرج داد چراکه حفاظت از میراث تاریخی کشور یک مسئولیت جمعی است و آموزش‌وپرورش و مراکز آموزش عالی و رسانه‌ها می‌توانند به ما کمک کنند./مهر

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار