تاریخ انتشار: یکشنبه 20 مهر 1399 | 09:00 ق.ظ
تولید ۶۵ هزار تن چغندر قند در مرودشت
تولید ۶۵ هزار تن چغندر قند در مرودشت مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت از آغاز برداشت مکانیزه  از یک هزار هکتار از مزارع چغندر قند در این شهرستان خبر داد . به گزارش سلام مرودشت عزیز رحیمی افزود: کشت این محصول از اوایل اسفند تا پایان اردیبهشت ماه انجام می شود و برداشت نیز از اواخر مهر آغاز و تا پایان آذر ماه […]

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت از آغاز برداشت مکانیزه  از یک هزار هکتار از مزارع چغندر قند در این شهرستان خبر داد .
به گزارش سلام مرودشت عزیز رحیمی افزود: کشت این محصول از اوایل اسفند تا پایان اردیبهشت ماه انجام می شود و برداشت نیز از اواخر مهر آغاز و تا پایان آذر ماه ادامه دارد.
او متوسط برداشت محصول در این شهرستان را ۶۵ تن در هکتار عنوان کرد و افزود: پیش بینی می شود بالغ بر ۶۵ هزار تن چغندر قند تولید شود.
رحیمی با بیان اینکه دو دستگاه برداشت مکانیزه در شهرستان وجود دارد، اظهار کرد: سهولت عملیات برداشت، کاهش هزینه های تولید، سهولت در بارگیری محصول، سرعت عمل بالا در برداشت محصول، صرفه جویی در زمان و فراهم شدن زمان مناسب و به موقع عملیات کشت زراعت های پاییزه گندم و جو از مهمترین مزایای برداشت مکانیزه چغندر قند است.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه این محصول دربرابر تنش های آبی و امکان تغییر و افزایش دور آبیاری در زمان کم آبی مقاوم است، خاطر نشان کرد: بیش از ۸۰ درصد مزارع کشت شده با روش های نوین آبیاری می شود که در افزایش عملکرد تاثیر بسزایی دارد.
به گفته رحیمی، چغندرقند برداشت شده علاوه بر تحویل به کارخانه قند مرودشت به سایر کارخانه‌های استان و استان‌های مجاور جهت فرآوری و تولید شکر و قند بارگیری می‌شود.
وی تصریح کرد: ارقام ایزوبلا، ناگونا، پرشیا، اکباتان، پرفکتا و شکوفا از جکله ارقام چغندر قند کشت شده در این شهرستان است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت با بیان اینکه در سال های اخیر به دلیل مشکلات ناشی از عدم پرداخت به موقع بهای محصول ، عدم وجود قیمت مناسب تضمینی و قطعی رغبت کشاورزان به کشت این محصول کاهش یافته، ابراز کرد: توسعه کشت این محصول نیازمند حمایت های ویژه از سوی دولت است.
وی به مزایای تناوب زراعی چغندر قند با محصولات شتوی اشاره کرد و یادآور شد: تناوب کشت این محصول با گندم موجبات بهبود حاصلخیزی خاک، افزایش ماده آلی خاک، کاهش و کنترل آفات و بیماری ها، بویژه علف های هرز مزرعه با مدیریت صحیح دوره نکشت پاییزه و زمستان و در نهایت موجب افزایش عملکرد کشت گندم را فراهم خواهد کرد/.روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان  مرودشت

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار