تاریخ انتشار: چهارشنبه 27 اسفند 1399 | 10:27 ق.ظ
تخت جمشید ‌و دروازه کوروش، مقصد ایمن گردشگری کشور می شوند
تخت جمشید ‌و دروازه کوروش، مقصد ایمن گردشگری کشور می شوند رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور در بازدید از سایت موزه تاریخی و فرهنگی تل آجری مربوط به دروازه کوروش، از انجام مراحل پایانی کاوش‌های باستان‌شناسی تل آجری در نزدیکی تخت جمشید که طی سالیان گذشته توسط هیأت مشترک ایرانی ایتالیایی صورت گرفته است خبر داد.

به گزارش سلام مرودشت بهروز عمرانی، در نشستی مجازی با خبرنگاران اظهار داشت: کاوش های باستان شناسی تل آجری در نزدیکی تخت جمشید طی سالیان گذشته توسط هیأت مشترک ایرانی ایتالیایی صورت گرفته که تا به اکنون در حال انجام است و مراحل پایانی خود را به انجام می رساند.
وی به اهمیت هنر هخامنشی اشاره کرد و افزود: هنر ایرانی در پیش از تاریخ و دوران تاریخی برای ما قابل اهمیت است و بررسی سیر تحول هنر هخامنشی و تاثیراتی که این مجموعه هنری از دولت های هم‌افق دوران تاریخی خود گرفته بود، باعث شد با استناد به مدارک و مطالعات مشابهت هایی که دوره های بابلی در بین النهرین وجود داشت، ما را با این میراث جهانی بیشتر آشنا سازند.
عمرانی با تاکید بر نقش هنر ایرانی در الگوبرداری های صورت گرفته، اظهار داشت: نکته مهمی که در سایت موزه تاریخی فرهنگی تل آجری قابل توجه و ارائه می باشد تعریف آن به عنوان پیش درآمد فرایند بازدید از میراث جهانی تخت جمشید است تا بتواند به گردشگران نیز خدمات بهتری بدهد.
رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور بر ضرورت تعریف مجموعه جهانی تاریخی فرهنگی تخت جمشید و سایت موزه تاریخی فرهنگی تل آجری یا همان دروازه کوروش به عنوان مقصد ایمن گردشگری کشور تاکید و در این باره گفت: نکته مهمی که در تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ ناشی از مشکلات محدودیت های فضایی وجود دارد به نظر می رسد که فضاهای باز تاریخی فرهنگی، مقصد ایمن تری برای گردشگران کشور باشد و لازم است که اقدامات مربوط به آن نیز در دستور کار قرار گیرد.
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید بهره‌برداری از این سایت موزه تاریخی فرهنگی را بسیار قابل اهمیت دانست و در این باره مطرح کرد: مراحل نهایی کاوش های باستان شناسی تل آجری مراحل نهایی خود را طی می کند که با اتمام و بهره‌برداری از این پهنه ارزشمند تاریخی، ما شاهد ایجاد فرصت هایی در جهت معرفی و ارائه بهتر میراث فرهنگی منطقه خواهیم بود.
حمید فدایی با اشاره به این که بازدید گردشگران از این سایت موزه تاریخی فرهنگی در دستور کار این پایگاه جهانی قرار دارد، افزود: با اتمام پوشش حفاظتی و همچنین معماری منظر این سایت موزه تاریخی فرهنگی در تلاش هستیم که با رعایت مسائل بهداشتی شرایط بازدید گردشگران را فراهم نماییم./روابط عمومی

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار