تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۱:۰۰ ق٫ظ
آغاز محلول پاشی زمستانه روغن ولک در باغ های پسته مرودشت
آغاز محلول پاشی زمستانه روغن ولک در باغ های پسته مرودشت مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت گفت:  محلول پاشی با روغن ولک در بیش از یکصد هکتار از باغ های مثمر پسته این شهرستان آغاز شده است. به گزارش سلام مرودشت، عزیز رحیمی با بیان اینکه  روغن پاشی ولک از نیمه دوم بهمن ماه آغاز وتا نیمه اول اسفند ماه ادامه دارد افزود: این عملیات در […]

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت گفت:  محلول پاشی با روغن ولک در بیش از یکصد هکتار از باغ های مثمر پسته این شهرستان آغاز شده است.

به گزارش سلام مرودشت، عزیز رحیمی با بیان اینکه  روغن پاشی ولک از نیمه دوم بهمن ماه آغاز وتا نیمه اول اسفند ماه ادامه دارد افزود: این عملیات در روز‌های گرم در دمای بین ٢٠ تا ٣٠ درجه نیز انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه طی سال‌های گذشته به دلیل افزایش نسبی دما درطول پاییز و زمستان نیاز سرمایی درختان پسته مخصوصا پسته اکبری به میزان لازم تأمین نشده افزود: عملیات روغن پاشی ولک با تائید مراکز تحقیقاتی برای تامین نیاز سرمایی باغات پسته مورد تائید قرار گرفته تا این محصول وارد مرحله رویشی و زایشی شود.

رحیمی با تاکید بر اینکه  به منظور کاهش خسارات عدم تامین نیاز سرمایی،  محلول پاشی باغ های پسته ضروری به نظر می رسد، تصریح کرد:  باغداران نسبت به محلول پاشی باغات پسته با ترکیبات جایگزین نظیر روغن ولک، دورمکس و… برابر با توصیه های کارشناسی اقدام نمایند.

به گفته رحیمی، میزان روغن  برای پسته اکبری بین ٣۵ تا ۴٠ لیتر در هزار لیتر آب و برای پسته احمد آقایی ٢٠ تا ٣٠ لیتر روغن در هزار لیتر آب در نظر گرفته می شود.

این مقام مسئول افزود: با تغییر نوع رقم، بافت خاک، میزان شوری و قلیائیت آب و خاک، دوز محلول پاشی  نیز متفاوت است .

رحیمی ضمن هشدار به باغداران یادآور شد: با وجود روغن های ولک تقلبی و با کیفیت پایین در بازار،  باغداران محترم نسبت به خرید روغن از مراکز معتبر اقدام کنند./روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار