تاریخ انتشار: چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ | ۱۳:۲۹ ب٫ظ
مدیر جهاد کشاورزی مرودشت:گیاه دارویی خرفه در مرودشت درو شد
مدیر جهاد کشاورزی مرودشت:گیاه دارویی خرفه در مرودشت درو شد مدیر جهاد کشاورزی مرودشت با اشاره به برداشت گیاه دارویی خرفه در این شهرستان گفت: بیش از یکصد تن تخم خرفه از ۲۰۵ هکتار از مزارع خرفه تولید و روانه بازار شد.به گزارش سلام مرودشت، عزیز رحیمی اظهار کرد: برداشت خرفه از اوایل مهر ماه آغاز و تا اوایل آبان ماه ادامه داشت.رحیمی با بیان […]


مدیر جهاد کشاورزی مرودشت با اشاره به برداشت گیاه دارویی خرفه در این شهرستان گفت: بیش از یکصد تن تخم خرفه از ۲۰۵ هکتار از مزارع خرفه تولید و روانه بازار شد.
به گزارش سلام مرودشت، عزیز رحیمی اظهار کرد: برداشت خرفه از اوایل مهر ماه آغاز و تا اوایل آبان ماه ادامه داشت.
رحیمی با بیان اینکه متوسط عملکرد خرفه ۵۰۰ تا ۷۰۰ کیلو گرم در هکتار است، خاطر نشان کرد: بسته به میزان آبیاری، مرغوبیت خاک و تغذیه مناسب تا ۱۵۰۰ کیلوگرم در هکتار نیز عملکرد دارد.
او با تاکید بر اینکه این گیاه در هر شرایط خاک و آب و هوایی رشد می کند، تصریح کرد: بخشی از زمین های این منطقه به دلیل اینکه زیر پوشش شبکه سد درودزن هستند و آبدهی موقتی دارند و یا از لحاظ حاصلخیزی در وضعیت خوبی نیستد برای کشت این گیاه مناسب است.
رحیمی خاطر نشان کرد: کشت و کار این گیاه علاوه بر کسب درآمد برای بهره بردار در خاک های نامرغوب، زمینه اشتغال کارگران فصلی را نیز فراهم می کند.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت افزود: خرفه یکی از مفید ترین گیاهان دارویی است که مصرف آن برای کمک به کاهش وزن، تقویت و سلامت قلب، افزایش رشد کودکان، جلوگیری از ابتلا به سرطان های دستگاه گوارش، سلامت پوست، تقویت قدرت بینایی، استحکام استخوان ها و بهبود گردش خون مفید است.
به گفته رحیمی؛ گیاه خرفه را علاوه بر برداشت تخم خرفه به صورت تازه خوری همراه با سالاد، سوپ، به صورت خام، به عنوان طعم دهنده گوشت و از تخم آن عنوان یک ماده تزئینی در نان های شیرینی در بسیاری از کشور ها استفاده می کنند.
این مقام مسئول، بهروری اقتصادی، اشتغال زایی، ، امکان ذخیره سازی محصول و فروش در زمان مناسب، کم بودن آفات و بیماری ها، کشت و کار آسان را از مزایای کشت این گیاه دارویی اعلام کرد.
در مرودشت بیش از سه هزار هکتار انواع گیاهان دارویی از جمله آویشن، بادرنجبویه، ختمی، خاکشیر، زعفران، بابونه، زوفا، مریم گلی، سالویا، گل همیشه بهار، مرزنجوش و اسطوخدوس نیز کشت می شود./روابط عمومی

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار