تاریخ انتشار: شنبه 13 اردیبهشت 1399 | 12:25 ب.ظ
معاون سازمان جهاد کشاورزی فارس: کشاورزان استفاده از قارچ کش ها را در دستور کار قرار دهند
معاون سازمان جهاد کشاورزی فارس: کشاورزان استفاده از قارچ کش ها را در دستور کار قرار دهند معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی فارس از لزوم استفاده از قارچ کش ها در سال زراعی جاری خبر داد و گفت: در صورت استفاده از قارچ کش ها بر علیه بیماری های برگی گندم افرایش عملکرد حداقل یک تن در هکتار مورد انتظار است. به گزارش سلام مرودشت، حسین پژمان با بیان اینکه […]

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی فارس از لزوم استفاده از قارچ کش ها در سال زراعی جاری خبر داد و گفت: در صورت استفاده از قارچ کش ها بر علیه بیماری های برگی گندم افرایش عملکرد حداقل یک تن در هکتار مورد انتظار است.
به گزارش سلام مرودشت، حسین پژمان با بیان اینکه استفاده از قارچ کش ها در سال های قبل نیز وجود داشته است، اظهار کرد: به منظور هم افزایی، مصرف قارچ کش ها به صورت اختلاط با ریز مغذی هایی مانند روی، منگنز و کود ۲۰-۲۰-۲۰ زیر نظر کارشناسان و با هدف افزایش عملکرد ۳۰ درصدی از اسفند ماه سال گذشته در سطح استان خصوصا در مناطق مرکزی و شمالی آغاز شده است.
پژمان با اشاره به اینکه در سال های پر بارش مثل سال جاری و حتی سال هایی که بارندگی نیز نرمال است، بیماری های قارچی مانند سپتوریوز، زنگ زرد و سفیدک می توانند در مزارع گندم ایجاد خسارت کنند خاطر نشان کرد: این بیماری ها می توانند در بعضی شرایط حتی تا ۱۰۰ درصد نیز خسارت وارد کنند که با مصرف به موقع قارچ کش ها قبل از خوشه دهی می توانیم مانع شیوع این بیماری و کاهش خسارت به مزارع گندم شویم.
معاون سازمان جهاد کشاورزی فارس از برگ پرچم و دو برگ پایینی به عنوان مهمترین قسمت گیاه گندم اشاره کرد و افزود: چنانچه تحت هر شرایطی عملکرد این برگ ها دچار نقصان شود و عملکرد آنها بواسطه بیماری کاهش یابد، کاهش عملکرد گندم حتمی خواهد بود.
او با تاکید بر اینکه دستیابی به نتایج مطلوب استفاده از قارچ کش ها منوط به اقدامات پیشگیرانه است، تصریح کرد: در صورتی که بیماری اتفاق بیفتد و سپس قارچ کش استفاده شود، بخشی از عملکرد را از دست می دهیم.
این مقام مسئول اظهار امیدواری کرد با مجموعه اقدامات انجام شده تولید گندم در استان فارس و شهرستان مرودشت به جایگاه واقعی خود در سال های قبل برسد و علاوه بر دستیابی به عملکرد مطلوب نتایج رضایت بخش آن نصیب بهره برداران شود./روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار