تاریخ انتشار: چهارشنبه 12 آبان 1400 | 17:16 ب.ظ
مجری طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی: تلاش برای تکثیر ارقام هیبرید کلزا در داخل کشور
مجری طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی: تلاش برای تکثیر ارقام هیبرید کلزا در داخل کشور مجری طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی از برنامه ریزی برای واردات والدین بذورهیبریدی کلزا به منظور تکثیر این ارقام در داخل کشور خبر داد.به گزارش سلام مرودشت و به نقل از روابط عمومی معاونت سازمان و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت، غلامحسین خدرایی با بیان اینکه بذور هیبرید گران هستند و واردات این […]


مجری طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی از برنامه ریزی برای واردات والدین بذورهیبریدی کلزا به منظور تکثیر این ارقام در داخل کشور خبر داد.
به گزارش سلام مرودشت و به نقل از روابط عمومی معاونت سازمان و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت، غلامحسین خدرایی با بیان اینکه بذور هیبرید گران هستند و واردات این ارقام از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیستند، گفت: در صدد تولید و تکثیر این ارقام در داخل کشورهستیم.
خدرایی با اشاره به تعدد بذور وارداتی، اظهار کرد: کاهش ارقام به حدود ده رقم مرغوب و پربازده و محدود کردن تنوع این ارقام در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته است.
این مقام مسئول با بیان اینکه در کنار ارقام وارداتی، شناسایی و کشت ارقام مرغوب داخلی نیز مد نظر است، تصریح کرد: ارقام op و هیبرید از لحاظ عملکرد و مصرف آب تفاوت چندانی ندارند و برنامه ریزی برای توسعه کشت ارقام op نیز در حال انجام است.
مجری طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی با اذعان به اینکه واردات ارقام هیبرید کلزا به دلایل مختلفی انجام می شود، افزود: سرعت جوانه زنی بالا، یکنواخت رسی و مقاومت به ریزش از مزایایی بذور وارداتی است و ما به دنبال توسعه این شاخصه ها در ارقام Op هستیم.
خدرایی با بیان اینکه کشت های مسطح تقریبا در دنیا منسوخ شده است، اظهار کرد: کشت بر روی پشته و کشت با انواع ردیف کارها باید مد نظر قرار بگیرد.
وی با تاکید بر نقش تنش آبی بر مزارع کلزا پس از پی آب به منظور استقرار ریشه گیاه، یادآور شد: عملکرد همه محصولات اعم از گندم، کلزا و جو منوط به داشتن ریشه قوی است.
غلامحسین خدرایی مجری طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی به همراهی مهدی صادقی مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی روز سه شنبه یازدهم آبانماه از مزرعه کلزا طرح pvs و طرح کشت نشایی کلزا در حومه مرودشت بازدید کرد.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار