تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۹ | ۲۰:۳۶ ب٫ظ
کشت پائیزه گندم در مرودشت آغاز شد
کشت پائیزه گندم در مرودشت آغاز شد رئیس اداره بهبود تولیدات گیاهی شهرستان مرودشت از آغاز کشت گندم در ۶۰ هزار هکتار از عرصه های زراعی این شهرستان با رویکرد کشت مکانیزه و کشت بر روی پشته های بلند خبر داد.به گزارش سلام مرودشت، جلال نوجوان اظهار کرد: کشت گندم عمدتا از نیمه آبان آغاز و تا نیمه آذر ماه ادامه دارد.وی […]رئیس اداره بهبود تولیدات گیاهی شهرستان مرودشت از آغاز کشت گندم در ۶۰ هزار هکتار از عرصه های زراعی این شهرستان با رویکرد کشت مکانیزه و کشت بر روی پشته های بلند خبر داد.
به گزارش سلام مرودشت، جلال نوجوان اظهار کرد: کشت گندم عمدتا از نیمه آبان آغاز و تا نیمه آذر ماه ادامه دارد.
وی با بیان اینکه ۳۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان زیر شبکه سد درودزن است، افزود: با توجه به تاخیر در بارندگی های و پیش بینی بارندگی در اواخر پائیز کشت تاخیری گندم تا آذر ماه نیز دور از انتظار نیست.
نوجوان تصریح کرد: بیش از هشت هزار تن بذر گندم گواهی شده از ارقام چمران ۲، سیروان، بهاران، مهرگان، تیرگان، ترابی و برات تهیه و تدارک دیده شده است که توسط تعاونی های تولید، تعاونی های و بخش خصوصی و با نظارت مراکز جهاد کشاورزی در حال توزیع است.
او افزود: مابقی بذور مورد استفاده نیزبه صورت خود مصرفی و ضدعفونی با قارچ کش های مناسب زیر نظر کارشناسان تامین می شود.
این مقام مسئول با بیان اینکه بیش از ۵۰ درصد کشت گندم در مرودشت به صورت مکانیزه کشت می شود براستفاده از کارنده ها، از جمله، کمبینات، همدانی، کودکار، بذرکارخصوصا کارنده های کشت بر روی پشته های بلند تاکید کرد.

نوجوان با اشاره به اهمیت روش های جوی و پشته ای خاطر نشان کرد: این روش چند سالی است که در شهرستان پیگیری می شود و به همین منظور هفت دستگاه جوی و پشته کار در شهرستان مشغول فعالیت هستند.
مسئول اداره بهبود تولیدات گیاهی با تاکید بر اینکه بهترین حالت کشت بر روی پشته با دستگاههای موجود کشت سه یا چهار ردیف است، یادآور شد: با پنج ردیف کشت بروی پشته عمق جویچه آنقدر کم می شود که عملا آبیاری مشکل می شود وچنانچه کارنده ای پنج ردیفه است باید یکی از ردیف ها حذف شود.
شهرستان مرودشت سالانه با تولید بیش از ۳۰۰ هزار تن گندم قطب تولید این محصول در استان فارس است./روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار