تاریخ انتشار: شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ | ۰۸:۴۹ ق٫ظ
پایان برداشت ارزن در مرودشت
پایان برداشت ارزن در مرودشت مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت گفت: برداشت مکانیزه ارزن از ۱۸۵ از مزارع این شهرستان ازاوایل مهر ماه آغاز و تا اواخرمهرماه ادامه داشت. به گزارش سلام مرودشت، عزیز رحیمی با اشاره به اینکه ارزن در شرایط مناسب عملکردی بین دو تا چهار تن در هکتار دارد، خاطر نشان کرد: از این سطح بیش از […]

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت گفت: برداشت مکانیزه ارزن از ۱۸۵ از مزارع این شهرستان ازاوایل مهر ماه آغاز و تا اواخرمهرماه ادامه داشت.

به گزارش سلام مرودشت، عزیز رحیمی با اشاره به اینکه ارزن در شرایط مناسب عملکردی بین دو تا چهار تن در هکتار دارد، خاطر نشان کرد: از این سطح بیش از ۴۰۰ تن ارزن تولید شد.

رحیمی با بیان اینکه ارزن  سازگار با مناطق گرم و خشک است، افزود: دوره رشد کوتاه و مصرف کم آب و زودرس بودن،  توسعه کشت این گیاه را در برخی نقاط شهرستان که از لحاظ مواد غذایی ضعیف تر هستند، مناسب کرده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه کشت این گیاه در تناوب و تغییر الگوی کشت مناسب ارزیابی می شود، ابراز کرد: کشت و کار ارزن در اراضی کم بازده بسیار حائز اهمیت است.

وی تصریح کرد: میانگین عملکرد دانه  ارزن در شهرستان  دو و نیم تن در هکتار بود که از دانه آن در تعذیه طیور و همچنین از کاه آن به منظور تعلیف دام ها استفاده می شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت با تاکید بر اینکه ارزن سازگاری بسیار خوبی با خاک ورزی حفاظتی دارد، یادآور شد: در خاک ورزی حفاظتی بعد از جمع آوری کلش غلات زمستانه و بدون بهم زدن کرت های ایجاد شده، با استفاده از گاوآهن پنجه غازی یا چیزل (کولتیواتور) اقدام به دو شخم عمود برهم کرده و سپس اقدام به بذرکاری می کنند./روابط عمومی جهاد کشاورزی

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار