تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۰:۰۲ ق٫ظ
۱۵۰ اثر باستانی در دشت مرودشت شناسایی شد
۱۵۰ اثر باستانی در دشت مرودشت شناسایی شد کارشناس گروه باستان شناسی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید و سرپرست بررسی تهیه نقشه باستان شناسی دشت مرودشت گفت: فصل سوم بررسی و شناسایی دشت مرودشت که به منظور تهیه نقشه باستان شناسی شهرستان آغاز شده در برگیرنده حریم درجه سه مجموعه جهانی تخت جمشید و شهرستان مرودشت است . به گزارش سلام مرودشت، وحید […]

کارشناس گروه باستان شناسی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید و سرپرست بررسی تهیه نقشه باستان شناسی دشت مرودشت گفت: فصل سوم بررسی و شناسایی دشت مرودشت که به منظور تهیه نقشه باستان شناسی شهرستان آغاز شده در برگیرنده حریم درجه سه مجموعه جهانی تخت جمشید و شهرستان مرودشت است .

به گزارش سلام مرودشت، وحید بارانی افزود: : با توجه به فصول گذشته در این بررسی تعداد ۴۰۲ محوطه ها در دشت میان کوهی این حوزه در حریم یک و دو مجموعه جهانی تخت جمشید بررسی و گزارش هر کدام جداگانه ارائه شده است.
بارانی از مهمترین اهداف گروه باستان شناسی در این حوزه را ، بررسی و شناسایی، شناخت کلی توالی گاهنگاری، تهیه نقشه باستان شناسی دشت مرودشت و جمع آوری داده های باستان شناسی (سفال، ابزار سنگی و… ) به منظور تکمیل بانک اطلاعاتی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید اعلام کرد . این باستان شناس خاطرنشان کرد :با توجه به پراکنش فراوان محوطه های باستانی در دشت مرودشت، با تهیه نقشه های GIS و نیز پیوست این نقشه ها به یکدیگر می توان اقدام به تهیه یک نقشه منسجم باستان شناسی نمود که در نتیجه به شناخت بهتر و بیشتر الگوهای استقراری در این ناحیه منجر می شود.
سرپرست هیئت باستان شناسی گفت :با شروع اقدامات صورت گرفته در فصل سوم دهستان های رامجرد ، نقش رستم، رودبال، ابرج، مجدآباد، واقع در دشت میان کوهی شمالی و باختری شهرستان مورد بررسی باستان شناسی قرار گرفت.
او خاطرنشان ساخت :تا کنون ۱۵۰ اثر باستانی در این فصل شناسایی شده که آثاری از دوران پارینه سنگی تا دوران اسلامی را در بر می گیرد.
بارانی افزود: بیشترین آثار تپه ها و محوطه های باستانی در دامنه کوه به شکل استقرار گاه های موقت کوچ نشینی و تک دوره ایی، و در دشت به شکل تپه های بزرگ و کم ارتفاع است که دارای توالی از نوسنگی تا اسلامی را شامل می شود.
این باستان شناس بیشترین گستردگی بررسی این فصل را تا کنون مربوط به کوه ها دانست که غار ها و پناهگاه های صخره ایی از دوران پارینه سنگی تا دوران نوسنگی در کوه های مجد آباد ،کوه حسین و کوه ایوب و گلدشت علیا را در بر گرفته است.
او در پایان با بیان اینکه در همین بررسی در دامنه کوه ها آثاری از استودان ها و گورستان هایی از دوران صفویه تا دوران معاصر مربوط به کوچ نشینان منطقه شناسایی شد تصریح کرد :در ادامه بررسی که احتمالا با تمدید مجوز تا پایان شهریور ماه وسعت بیشتری از این دشت مورد بررسی و شناسایی قرار خواهد گرفت. /روابط عمومی

آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار